W wielu przypadkach pojęcia „odzież robocza” i „odzież ochronna” są używane zamiennie, warto jednak mieć świadomość, że podział między nimi jest naprawdę wyraźny. To nie tak, że któryś z tych rodzajów jest ważniejszy od drugiego, ale na pewno nie można pracownikom kupować ubrań BHP zupełnie dowolnie.
Odzież ochronna: bezpieczeństwo na wyższym poziomie
Odzież BHP albo odzież ochronna, którą można znaleźć np. na stronie https://dbl.pl/wynajem-i-serwis-odziezy-roboczej/, to środki ochrony indywidualnej II i III kategorii. W skrócie: są to ubrania i sprzęt, które przechodzą rygorystyczne testy zgodnie z określonymi normami (sam podział na kategorie wynika z dyrektywy 89/686/EWG) i zapewniają ochronę przed szczególnymi czynnikami ryzyka.
Do tej kategorii będą więc należały spodnie, bluzy, kombinezony czy rękawice robocze chroniące przed środkami chemicznymi, oparzeniami, porażeniem prądem i tak dalej. Różnice między dwiema klasami w obrębie odzieży ochronnej będą dotyczyły stopnia ochrony i poziomu zagrożenia. Mówiąc najogólniej, klasa II to odzież BHP chroniąca przed poważnymi zagrożeniami, ale dopiero klasa III chroni przed czynnikami potencjalnie śmiertelnymi i tutaj zakłada się, że zagrożeń nie daje się wykryć wcześniej, więc ochrona musi być jeszcze pełniejsza.
Odzież robocza: Czy każde ubranie spełnia wymagania BHP?
Nie. Odzież robocza należy do I klasy środków ochrony osobistej. Nie musi być szczegółowo testowana, ale wszystkie jej wady na pewno staną się oczywiste w czasie użytkowania. Taka odzież BHP może chronić przed uogólnionymi zagrożeniami: zabrudzeniem, skaleczeniem czy przypadkowym poparzeniem, ale jest to zawsze jedynie podstawowy środek ochronny.
Takie przedstawienie sprawy powoduje, że odzież roboczą często traktuje się jako mniej ważną, ale to błędne założenie. Według podziału na kategorie bowiem jest to tak samo ważny element wyposażenia pracownika, tyle że przyjmuje się, że odzież roboczą stosować należy tam, gdzie zagrożenia oczywiście występują, tyle że bez ryzyka można je wcześniej wykryć. Nadal też właśnie dobrze zaprojektowana odzież robocza zwiększa komfort pracowników i może poprawiać ergonomię niektórych czynności.
Dlaczego odzież BHP zawsze ma znaczenie?
Klasy I, II i III odzieży roboczej i ochronnej wyróżnione zostały w konkretnym celu, ale żadna z nich nie jest ważniejsza od pozostałych. Dla bezpieczeństwa i wygody pracowników zawsze należy kupować najlepszą odzież BHP, na jaką można sobie pozwolić. Oszczędzanie na bezpieczeństwie jest fatalnym pomysłem i nawet jeśli chodzi o najprostszą odzież roboczą, może przynieść sporo negatywnych skutków.